Прослава празника преславног Рођења Господа Исуса Христа у парохији Сочаничкој

„Заиста велика је тајна побожности: Бог се јави у тијелу“ (1Тим 3,16)

Свете Литургије у централном храму Вазнесења Господњег у Великој Сочаници, те у храмовима Пресвете Тројице у Мишинцима и Светог великомученика Прокопија у Малој Сочаници служио је надлежни свештеник протојереј-ставрофор Славољуб И. Тривић. Литургијама је присуствовао велики броја вјерника, који су, иако онеспособљењи временским (не) приликама, успјели да дођу Светим храмовима те да торжестено прославе најрадоснији хришћански празник - Божић у крилу и сабрању Свете Цркве.

Дијелећи са вама радост Божића усрдно молим Богомладенца да година у коју улазимо буде испуњена миром и љубављу међу људима -  истакао је прота Славољуб у својој бесједи.

Вјерницима је потом прочитана божићна посланица Његове Светости Патријарха српског Иринеја, а велики број вјерника причестио се Светим тајнама Тијела и Крви Христове, на своју радост тако и радост Мајке Цркве.

Након светих Литургија обављени су трократни опходи око храмова и подјела скромних божићних пакетића дјеци које су даривали  Радмила С. Кузмановић из Мишанаца и Миленко Ерић из М. Сочанице.

За вријеме опхода око храма у Великој Сочаници, најмлађи који су дошли у храм и показали својим примјером да имамо свијетлу Светосавску будућност, почаствовани су традиционалним ватрометом - који су уприличили браћа Радомир и Бранимир Којић, Милан Пуљановић, Ново Н. Ђалић, Синиша Ђалић и Бојан Марјановић из Велике Сочанице, те традиционално Добривоје Којић из Дервенте.

Такође, по дугогодишњој традицији, подијељење су мале божићне Чеснице, у једној од многобројних налазио се златни мали дукат који би припао срећном вјенику који га у чесници пронађе. Мали дукат у Великој Сочаници даривали су Радивоје и Недељка Ђалић из Велике Сочанице; у Мишинцима Нада Н. Ђурић из Мишинаца, а добили су их Боно Марјановић и Ново Ивковић.

Дјеца из црквеног хора и они који чтецирају свештенику у олтару, њих 20, по традицији, даривани су сребрним крсним знамењем који се носи на прсима а који је даривао Видомир П. Којић из Велике Сочанице.

Непосредно пред Божић подјељено је 25 поклон пакета социјално угроженим породицама са простора парохије Сочаничке које су даривали Саша Денић, Драган Н. Пријевић из Велике Сочанице, Симо П. Кузмановић из Мишинаца и Војо Тепић из Дервенте.

Дјеци са посебним потребама, и дјеци без једног или оба родитеља даривани су пакетићи које су уприличили Дејан Б. Радановић и Милан Пуљановић из Велике Сочанице, те Раде Радић из Дервенте.

Благи Богомладенче, помози нам да нас обасја Звијезда витлејемске пећине и да нас води ка Теби те да и ми радосним и испуњеним срцем запојемо:  „Слава на висини Богу и на земљи мир, међу људима добра воља“ (Лк. 2, 14)

Илија С. Тривић
студент ПБФ БУ