ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ: ЦРКВА И НАРОД У СРПСКОЈ СУ ЈЕДНО* ажурирано у 22.21ч

Његова светост патријарх српски Порфирије поручио је вечерас у Зворнику да је највећи и најважнији благослов за све оне који долазе у Републику Српску да могу душом да осјете да су црква и народ једно.

"Може бити, и има различитих погледа и ставова по неким питањима, али је једино и суштинско питање да постоји један народ који је јединствен, опстаје у јединству зато што у њему постоји Српска православна црква, православна вера", рекао је патријарх Порфирије у бесједи након служења доксологије у храму Рођења Светог Јована Претече у Зворнику.

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Он је нагласио да је православна вјера нит која спаја сва времена и све вијекове од када су православни Срби на овим просторима.

"Нигде другде као овде у Републици Српској се не осећа тајна присуства благодети Божије, тајна Христова, тајна крста, тајна страдања, али не страдања за било шта, него тајна крста и тајна страдања ради своје православне вере да би са њом живели", рекао је патријарх Порфирије.

Истичући да је посебан благослов да је овдје у Зворнику са вјерним народом, патријарх Порфирије је рекао да је још 1232. године основана Митрополија зворничко-сребреничка Српске православне цркве, чије је митрополит имао своје сједиште у Зворнику.

"Живимо у временима када се много говори о уједињавању на темељима економским и политичким, али да на тим темељима уједињење подразумева одрицања од онога што јеси,  одрицање од свог идентитета и начина живота", рекао је патријарх.

Другим ријечима, истиче српски патријарх, ако хоћеш да уђеш у такав уједињени свијет мораш да прихватих то што никад ниси био и оно што ти је увије било страно.

Према његовим ријечима, такво уједињење, ма како изгледало, доноси бољитак економски не може имати дуги вијек и не може бити православни интерес.

"Православно хришћанство има Христову заповест за принцип живота и у том закону Христовом јасно стоји шта је породица, јасно је дефинисано шта је брак, јасно је дефинисано шта је гријех а шта није, и да будемо јасни, то значи да нисмо судије другима, него смо само размели Христову заповест", рекао је партијарх Порфирије.

Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Фотије рекао је да је народ увијек био уз цркву и са црквом.

Епископ Фотије је говорио о историјату цркве Рођења светог Јована Претече у времену своје самосталности, за вријеме Отоманске имприје и Аустроугарске власти, те о борби српског народа кроз вјекове за своју вјеру, некада и по цијену страдања.

Он је навео да Епархија зворничко-тузланска одржава богатство црквеног живота са вјерним народом, служењима, вјеронауком, молитвама Богу, изградњом храмова и свим другим вјерским видовима који су у служби Христу.

Служби доксологије присуствовао је велики број свештеника и вјерника, те шеф Кабинета предсједника Републике Српске Данијел Драгичевић, посланици у Народној скупштини Републике Српске Зоран Стевановић и Драгомир Васић, градоначелник и замјеник градоначелника Зворника Бојан Ивановић и Милош Томић и грађани.

***

Његова светост патријарх српски Порфирије допутовао је у Зворник, гдје му је приређен свечани дочек пред Старим храмом Рођења Светог Јована Крститеља.

Српског патријарха су дочекали Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Фотије са свештенством, монаштвом и вјерним народом.

У пратњи патријарха су епископи горњекарловачки Герасим, крушевачки Давид и осјечкопољски и барањски Херувим.

ПАТРИЈАРХ ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ ПАТРИЈАРХ У ПОСЈЕТИ ЕПАРХИЈИ ЗВОРНИК