Патријарх Теофил: ХРИШЋАНСКА ЗАЈЕДНИЦА У ЈЕРУСАЛИМУ се суочава са злочинима из мржње

Његово Блаженство Патријарх јерусалимски г. Теофил присуствовао је 30. јануара 2023. године отварању годишњег Међународног самита о верским слободама у Вашингтону, Сједињене Америчке Државе.

Његово Блаженство је искористио прилику да присутнима пренесе актуелне прилике у којима се налазе хришћани Свете Земље и Јерусалима. Истичући да је „мирни мозаик који познајемо стотинама година угрожен“, патријарх Теофил је нагласио да се већ годинама „хришћанска заједница суочава са злочинима из мржње и вандалским актима“ који више не циљају само имовину, већ са сваким нападом носе поруке „да хришћани нису добродошли у Јерусалим“. Патријарх Теофил је нагласио да се напади интензивирају и циљају хришћанску поклоничку руту код капије Јафе и Нове капије до Маслинске горе и Гетсиманског врта.

Као главни говорник на самиту, представљајући црквене вође и верске заједнице Свете Земље, Његово Блаженство је искористио заједничку изјаву коју су дан раније објавили поглавари Цркава у Јерусалиму у вези са све већим циклусом насиља у Светој Земљи: „Стално смо упозоравали на експлодирајући, бесмислени циклус насиља који ће свима нанети само бол и патњу. Такво стање ствари ће готово сигурно донети нове злочине и патњу, удаљавајући нас од толико траженог мира и стабилности за којима сви тежимо”.

Његово Блаженство Патријарх је позвао чланове Конгреса и вође америчког цивилног друштва да подрже опстанак хришћана у Светој Земљи како би напредовали заједно са другим заједницама, истичући да су хришћани „мали по броју, али велики у мисији“. Патријарх је затражио да се стекну услови који би обезбедили да будуће генерације могу да посете Свети Град и ходају стопама пророка и Христа, као и да тамо не буду дочекане само камењем „већ и живим хришћанским присуством“.

Извор: Јerusalem-patriarchate.info / СПЦ

ЈЕРУСАЛИМСКА ПАТРИЈАРШИЈА ИЗРАЕЛ ЈЕРУСАЛИМ ПАТРИЈАРХ