ЛЕТ У ВЈЕЧНОСТ “БАЋУШКЕ ПАДОБРАНЦА”

Из Москве је стигла тужна вијест да је у Украјини на задатку погинуо војни свештеник Михаил Васиљев, витез који је много пута неустрашиво гледао смрти у очи, бивајући у таквим опасностима гдје је вјероватноћа од погибије била, како је рекао у једном интервјуу, 99,9 посто. А он је вјеровао и „први газио по минском пољу“, давајући цијелог себе, иако је у посљедњој својој изјави казао да у људској природи није да ризикује живот у рату и налази се тамо гдје је заиста смрт. Он се није плашио. Обављао је задатак, а задатак је, његовим ријечима, да човјек остане човјеком.  Душу је дао за брата свога.

„Ако себе не дајеш служењу без остатка, то није хришћанство, то је друга религија“

протојереј Михаил Васиљев

Ујутру 6. новембра 2022. године, на подручју специјалне војне операције у Украјини, приликом вршења пастирске дужности, погинуо је протојереј Михаил Васиљев, клирик Московске епархије, настојатељ храма великомученице Варваре и светог Илије Муромеца Патријаршијског подворја при сједишту Ракетних стратешких снага у селу Власиха,  Московске области.

Рођен је 1971. године. Дипломирао је на Московском државном универзитету. М.В. Ломоносова и Академије Генералштаба Оружаних снага РФ. У чин ђакона и свештеника рукоположен је 1998. године.

Одликован је Орденом за храброст, Орденом Св. Сергија Радоњешког трећег степена,  Орденом „За заслуге према отаџбини“ другог степена.

Као свештеник учествовао је у мировним операцијама на Косову, у Републици Српској у Угљевику на подручују Епархије зворничко-тузланске, Абхазији, Киргистану, Сјеверном Кавказу и Сирији.

Иза њега је остало шесторо дјеце.

Поводом херојске погибије протојереја Михаила Васиљева, Његова светост патријарх  московски и све Русије Кирил упутио је изразе саучешћа породици, пријатељима и духовној дјеци оца Михаила и свештенству Патријаршијског подворја у војном гарнизовну штаба Ракетних снага храма Свете Варваре и Иље Муромеца у којем је служио отац Михаило. У телеграму саучешћа се каже:

Преподобни оци, драга браћо и сестре! Са дубоком тугом примио сам вијест о трагичној смрти протојереја Михаила Васиљева. Храбар, одлучан и пожртвован пастир – тако су покојника познавали не само његова браћа и саслужитељи на престолу Божјем већ и многи војници и официри које је отац Михаило духовно хранио дуги низ година и који су га често с љубављу називали „десантни баћушка“, поштујући га због његове чврсте воље и спремности да подијели све муке тешког војног посла. Активним залагањем покојника, храм Благовијести Пресвете Богородице у Соколницима враћен је цркви и обновљен. Поред тога, на старање му је повјерено стварање парохијског живота у храму Свете великомученице Варваре и Светог Илије Муромецког у Власихи у сједишту Ракетних стратешких снага. Парох је много учинио на  утврђивању војске у православној вјери и увођења у црквену традицију.

Отац Михаило је вршио свештеничку службу у најтежим и понекад опасним борбеним условима, увијек се трудећи да подржи, ојача и утјеши војнике, показујући лични примјер пожртвованости, хришћанске љубави и чврсте наде у Господа. Покојник је до краја испунио своју пастирску дужност, не остављајући своју духовну дјецу ни по цијену сопственог живота.

Молим се милосрдном Богу, у коме су сви живи (Лк. 20, 38), да Он својом неописивом љубављу, новопочившем протојереју Михаилу опрости сва сагрешења и усели га у небеско пребивалиште, гдје ће праведници почивати. Нека Свевишњи утјеши све оне који жале за смрћу оца Михаила и подари снагу да на достојан начин издрже овај тежак губитак.

Уз искрено саучешће

+Кирил патријарх московски и све Русије

На дан Светог Димитрија Солунског, 8. новембра 2022. предсједник Руске Федерације В.В. Путин потписао је указ којим се протојереју Михаилу Васиљеву (постхумно) додјељује звање Хероја Русије „за храброст и херојство исказано у вршењу грађанске дужности“.

Опијело новоупокојеном пастиру 9. новембра у Саборном храму Христа Спаситеља служиће Његова Светост Патријарх московски и све Русије Кирил.

Извор: Митрополија црногорско-приморска

РУСИЈА УКРАЈИНА ВОЈСКА МАНАСТИР СВЕТОГ АЛЕКСАНДРА НЕВСКОГ УГЉЕВИК