ПОСТУПАК ЗА ИЗБОР НОВОГ КИПАРСКОГ АРХИЕПИСКОПА

На основу Устава Цркве, изборни процес се одвија у две фазе: а) избор тројице личности за кандидате, општим правом гласа, и б) избор Архиепископа од стране Светог Синода.

Према члану 23 Устава, на дан који одреди местобљуститељ разасланим окружним писмом,  одржавају се, тајним општим правом гласа, избори за тројицу кандидата.

Право гласа имају сви православни хришћани старији од осамнаест година који су на Кипру стално настањени најмање годину дана и уписани су у бирачки списак, који одобрава Свети синод.

У року од пет дана, од истека рока за подношење приговора, местобљуститељ сазива Свети синод, који ће их коначно проценити резултате, а затим приступити потврђивању резултата и избору између тројице кандидата.

У случају нерешеног резултата, жреб ће се одржати на седници Светог синода. Наиме, у року од три дана од избора тројице изабраних кандидата местобљуститељ сазива Свети Синод за избор Архиепископа. Архиепископ се бира између ове тројице, који је окупио апсолутну већину чланова Светог синода.

Ако се то не постигне, гласање се понавља на истој седници Светог синода, између два лица која су скупила више гласова од оног трећег, а Архиепископ је онај који добије највише гласова. У случају нерешеног броја гласова, одлука се доноси жребом.

Са енглеског приредила: проф. Сања Симић де Граф,
Извор: Ризница / Оrthodoxtimes.com