ЕПИСКОП ФОТИЈЕ на прослави 400 година од живописања МАНАСТИРА ПУСТИЊА

Велики и значајан јубилеј, 400 година од живописања Манастира Пустиња обележава се ове године.

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Поводом великог јубилеја, 400 година живописа манастира Пустиња, Епархија ваљевска предвођена духовним оцем – Преосвећеним Епископом Исихијем, организује више пригодних догађаја.

Тим поводом, у суботу, 22. октобра, у Народном музеју Ваљево, у 19 часова отворена је изложба посвећена овој значајној годишњици.

У недељу, 23. октобра, у манастиру је служена света архијерејска Литургија.

Потом је у порти манастира од 11 часова одржан пригодан програм. Учествовали су проф. др Дарко Танасковић, глумац Небојша Миловановић, Етно група ВАСИЛИС и фолклорна секција Ваљевске гимназије.

Манастир Пустиња смештен је у засеоку Вујиновача, десетак километара изван села Поћута надомак Ваљева. Манастир је подигнут у доба краља Драгутина и постоји претпоставка да је он и његов ктитор. Изграђен је на темељима некадашње цркве која потиче још из 11. века. Помиње се у турским списима из 1572. године и утрђено је да је манастирска црква, која је до данас задржала изглед, обновљена или сазидана у првој половини 17. века. Та црква посвећена је Ваведењу Пресвете Богородице. Половином 20. века манастир је постао женски.

Изграђен је у рашком стилу, од тврдог камена и тесане сиге. Конзерваторско-рестаураторски радови изведени седамдесетих година успели су да скоро у потпуности обнове изглед саме грађевине и њених фресака. Фреске које красе манастир дело су чувених зоографа Николе и Јована и спадају у најбоље очуване фреске у Србији, које својим стилом причају духовну причу манастира. Зидани иконостас манастира права је реткост. Оно по чему се још издваја овај манастир је то што је део његове спољашњости такође осликан.

Међу фрескама посебно место заузима композиција Светог Јована Крститеља, али и више догађаја из живота Пресвете Богородице.

На челу манастира Пустиња, који је проглашен за споменик културе од великог значаја, данас је игуманија Нина, уз коју у манастиру живе две монахиње.

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПОСЈЕТЕ ЕПАРХИЈА ВАЉЕВСКА МАНАСТИР ПУСТИЊА ЕПИСКОП ИСИХИЈЕ ДАРКО ТАНАСКОВИЋ