ПРОСЛАВА СТОГОДИШЊИЦЕ ВАСПОСТАВЉАЊА СРПСКЕ ПАТРИЈАРШИЈЕ

Сремски Карловци место свеколиког сабрања: Молитвени почетак редовног мајског заседања Светог Архијерејског Сабора

У четврту недељу по Пасхи - Раслабљеног, 2/15. маја 2022. године, светом архијерејском Литургијом у Саборном Светониколајевском храму у Сремским Карловцим, на којој је началствовао Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије, молитвено је почело редовно заседање Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве.

Предстојатељу српске Цркве на овом торжественом евхаристијском сабрању саслуживали су отачаствени архијереји: Блажењејши Архиепископ охридски и Митрополит скопски г. Јован; Митрополит дабробосански г. Хризостом; Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије, те преосвећена господа епископи: сремски г. Василије; будимски г. Лукијан; канадски г. Митрофан; новограчаничко-средњезападноамерички г. Лонгин; жички г. Јустин; шумадијски г. Јован;  зворничко-тузлански г. Фотије; крушевачки г. Давид и буеносајрески и јужно-централноамерички г. Кирило. Поред наведених архијереја, Патријарху српском саслуживали су високопреподобни архимандрити Тихон (Ракићевић), игуман студенички; Нектарије (Ђурић), секретар Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве; Данило (Гаврановић), директор ПУО-а; протопрезвитер-ставрофор др Зоран Крстић, ректор Богословије светог Јована Златоуста у Крагујевцу; протопрезвитер-ставрофор Јован Милановић, ректор Богословије светог Арсенија Сремца у Сремским Карловцима; протопрезвитер др Зоран Ранковић, декан Православног богословског Факултета Универзитета у Београду; протонамесник Љубомир Пријовић, ректор Богословије светог Петра дабробосанског у Фочи, као и јеромонах Севастијан (Гордон), игуман свештене обитељи у Крки.

Поред отачаствених архијереја, свештенства, монаштва и верног народа, литургијском сабрању молитвено су присуствовали г. Игор Мировић, председник Покрајинске Владе АП Војводине; г. Милош Вучевић, градоначелник Новог Сада; г. Владимир Рогановић, директор Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама; принц Филип и принцеза Даница, као и многобројне званице из културног и друштвеног живота.

Након заамвоне молитве служен је чин призива Светога Духа на почетку редовног заседања Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве.

* * *

Свети Архијерејски Сабор састављају сви епархијски Архијереји под председништвом Патријарха. Свети Архијерејски Сабор, као највише јерархијско представништво, црквенозаконодавна је власт у пословима вере, богослужења, црквеног поретка (дисциплине) и унутрашњег уређења Цркве, као и врховна судска власт у кругу своје надлежности (чл. 69 т. 28).

Свети Архијерејски Сабор може доносити пуноважне одлуке, изузев избора Архијереја (чл. 105), кад је присутна надполовична већина свих епархијских Архијереја. Свети Архијерејски Сабор и Свети Архијерејски Синод доносе своје одлуке једногласно или већином гласова. При једнакој подели гласова одлучује глас председника.

Кад је Патријарх ма због којег узрока спречен да врши своју председничку дужност у Сабору, односно Синоду, замењује га, по његовом овлашћењу, најстарији по производству Митрополит члан Сабора, односно Синода, ако овога нема, најстарији по епископском посвећењу Епископ, члан Сабора, односно Синода.

Ако је спреченост Патријарха у вршењу његових дужности дужег и трајнијег карактера, или кад се патријарашки престо упразни, власт Патријарха врши Свети Архијерејски Синод, који то објављује епархијским Архијерејима и саопштава државној власти, ради знања. Председничке дужности Патријархове у Светом Архијерејском Сабору и Светом Архијерејском Синоду врши најстарији по производству члан Светог Архијерејског Синода, Митрополит, односно најстарији по посвећењу, Епископ, ако митрополита нема. У овим случајевима не могу се по правилу доносити црквено-законски прописи, уредбе и начелне одлуке.

Ако би Свети Архијерејски Сабор, односно Свети Архијерејски Синод због хитне и неодложне потребе изузетно у случајевима поменутим у чл. 61 и 62 морао да донесе неки црквено-законски пропис, уредбу или начелну одлуку за Цркву, има се то накнадно поднети Патријарху за увиђај и сагласност. У случају несагласности предмет се доставља на расправљање и коначну одлуку Светог Архијерејском Сабору под председништвом Патријарха.

Све одлуке Светог Архијерејског Сабора и Светог Архијерејског Синода канонске и црквене природе, које се односе на веру, богослужење, црквени поредак и унутрашње уређење Цркве пуноважне су и извршне.

Извор: ТВ Храм
Фото: СПЦ