ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ НА ПОЧЕТКУ ЗАСЕДАЊА САБОРА: ЈЕДИНСТВО И САБОРНОСТ

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије је у беседи на крају Свете Архијерејске Литургије којом је овог јутра у Спомен храму Светог Саве на Врачару започето заседање Светог Архијерејског Сабора СПЦ, истакао: "Ми смо се сабрали на Сабор Архијереја да бисмо пре свега пројавили и показали јединство наше Помесне цркве, али истовремено, да бисмо, сусрећући се, у Духу Љубави - у Духу Светоме, размишљајући заједно о свим искушењима са којима се суочава Црква наша, заједно доносили решења која нису напросто административна, него су решења у Духу Светоме која имају за циљ да сведоче распетога и васкрслога Христа и да изграђују тело Христово".

Патријарх је додао да то значи Сабори епископа нису попут других сабирања и састанака који се држе у свету: "Саборност је сама природа Цркве - друго име Цркве је - сабор...Сабирамо се око Христа и у Њему, као тело Његово и темељ, суштина, манифестација Цркве као Сабора - као једног организма - јесте Света Литургија коју смо служили и у којој смо нераскидиво показали јединство са Христом, али и јединство међу собом", додао је Патријарх Порфирије, подсећајући да Сабори постоје да би се отклонила свака врста индивидуализма, самовољности, појединачности. Подсетио је да смо испуњени радошћу, али и радосном тугом јер смо изгубили најпре Поглавара наше Цркве, блаженопочившег патријарха Иринеја, као и архијереје: Милутина, Амфилохија и Атанасија: "Не зна се ко је од њих значајнији био за живот наше Цркве и унутар саборног организма Цркве допринео проповеди Јеванђеља и сведочењу Христа".

Радио Слово љубве је преузимао пренос који је вршила ТВ Храм.

О почетку богослужења смо известили на овом линку.

Литургијску беседу је прознео Преосвећени Епископ крушевачки г. Давид, а линк ка овој вести је овде.

Извор: Радио Слово љубве
Фото: Радио Слово љубве, репортер Марко Весић