КИЈЕВСКА ДУХОВНА АКАДЕМИЈА ОРГАНИЗУЈЕ КОНФЕРЕНЦИЈУ О СТРАДАЊУ ЦРКВЕ У 20. ВЕКУ

Кијевска Духовна Академија одржаће 6. и 7. фебруара 2020. међународну научну конференцију на тему „Црква мученика: прогон вере и Цркве у 20. веку“. Овај симпосион се организује поводом 25-годишњице прибројења Сабору светих новомученика и исповедника ХХ века.

Скуп се одржава по благослову митрополита кијевског и све Украјине Онуфрија. Циљ конференције је истраживање наслеђа и подвига новомученика и исповедника ХХ века, у циљу систематизовања сведочанстава и историјских извора о прогону Православне Цркве и репресији православног свештенства у време Совјетског Савеза, затим рехабилитација и овековечење спомена на жртве репресије, као и осмишљење исповедничког пута Православне Цркве у годинама богоборачког прогона.

Обрадиће се и ликови светих новомученика и исповедника Православне Цркве ХХ века. Међу темама се помињу: Смисао мучеништва и исповедништва у историји Цркве; Политика совјетске власти према религији и Цркви у СССР; Затварање Кијевске Духовне Академије и покушај очувања традиција духовног образовања у Кијеву; Судбина професора и студената Кијевске Духовне Академије у совјетско време.

Извор: Patriarchia.ru (са руског Информативна служба Српске Православне Цркве)