НА ВОДУ ИМА ПРАВО СВАКО ЉУДСКО БИЋЕ И СВАКА КУЛТУРА

Цариградски патријарх Вартоломеј присуствовао је међународној конференцији о води у Амстердаму у уторак 5. новембра 2009, одмах после свог приспећа у Холандију, па су га сазивачи конференције позвали да одржи предавање на њеном затварању. Ово је први пут да је један духовник позван да држи предавање, чиме је Цркви пружена могућност да истражи своје гледиште о тако драгоценом дару као што је вода.

У свом говору Патријарх је нагласио важну улогу која вода има у људском животу и у свету, и подржао сваки подухват у правцу очувања воде и проналаска нових путева како би се њоме што боље руководило.

Он је рекао: „Сви напори да се побољшају регулисања воде представљају зов људске душе која препознаје да је вода дар Бога свима Његовим створењима. Ми делимо чудо поседовања воде са свеукупном Творевином. Свако људско биће овде и свуда  у суштини је малени океан. Из овог разлога Ми смо пре две деценије изјавили да ‘кад људи загађују воде Земље,  они почине неопростив грех’. Наша је дужност, као политичких и верских делатника, као заједница и појединаца, као компанија и индустрија, очувамо водене ресурсе чистим и безбедним ради будућих наших градова и грађана, и свих људи на нашој планети.“

Извор: Orthodoxtimes.org (са енглеског Информативна служба Српске Православне Цркве)

ЦАРИГРАДСКА ПАТРИЈАРШИЈА ПАТРИЈАРХ ВАРТОЛОМЕЈ ЕКОЛОГИЈА