АЛБАНСКИ АРХИЕПИСКОП ПРЕДЛАЖЕ САЗИВ СВЕПРАВОСЛАНОГ САБОРА ПО ПИТАЊУ УКРАЈИНЕ

У писму упућеном васељенском патријарху Вартоломеју архиепископ Тиране и све Албаније Анастасије позива да се одржи Свеправославни сабор  „што је пре могуће“ како би се избегла „очигледна опасност од болног раскола“.

У свом писму, упућеном 14. јануара 2019. године, али сада објављеном због наводног цурења одломака писма и како би се избегло стварање погрешног схватања, архиепископ Анастасије сматра да тренутно стање захтева нови приступ и свеже иницијативе за успоставање  мира у Украјини и очување јединства Православља.

Архиепископ Албаније такође примећује да су се забринутости изражене Васељенском патријарху у октобру 2018. године показале оправданим, односно уместо мира и јединства Украјинске Православне Цркве, „ризик од поделе почео је да се увлачи“.

Црква у Албанији наводи: „Страх од очувања јединства Православне Цркве обавезује нас да изразимо своју сумњу у валидност рукоположења која је обавио било ко ко  је рашчињен, изопштен и анатемисан“.

Истовремено, Црква Албаније подсећа на своју критику упућену Цркви Русије због неучествовања у Свеправославном сабору на Криту и журбе да прекине пуно заједништво с Васељенском Патријаршијом.

Наглашено је да Божанска Евхаристија мора остати изван сваког конфликта.

Извор: Ромфеа (са енглеског Инфо служба СПЦ)

ЦАРИГРАДСКА ЦРКВА РУСКА ЦРКВА УКРАЈИНА РАСКОЛ АЛБАНСКА ЦРКВА