РАДИО „СЛОВО ЉУБВЕ“: ВЕЛИКИ СЕРИЈАЛ У СУСРЕТ ЈУБИЛЕЈУ 800 г. СПЦ

Радио Слово љубве у години великог јубилеја дарује серијал од капиталног значаја „Путевима Светих Отаца“

Поводом великог јубилеја наше свете Српске Православне Цркве – 800 година аутокефалности, Радио Слово љубве АЕМ дарује својим слушаоцима и стручној јавности капитално дело у сопственој продукцији – серијал „Путевима Светих Отаца“.

У 54 емисије, саговорници аутора ђакона Бошка Савића, професора Патрологије и Догматике у Богословији „Свети Сава“ у Београду, су истакнути познаваоци историје богословља, наслеђа, традиције и развоја Цркве - професори Православног богословског факултета: др Радомир Поповић, др Ивица Чаировић, др Златко Матић, др Вукашин Милићевић, др Андреј Јевтић и други, затим професори Богословије „Свети Сава“ Горан Раденковић, Бранислав Кеџић, Верољуб Сандо, Александар Јевтић, свештеници и теолози, као што је јереј Арсеније Арсенијевић и други.

О значају серијала:

Појам свети оци Цркве неодвојив је од Црквеног Предања - једног од најдубљих темеља наше вере. Код хришћана је један учитељ - Господ Исус Христос. Христово учење није Он лично сачувао у писаној форми него Његови ученици, апостоли. Њима је било поверено да запишу све што су видели и чули. Током тог периода сећање на живот и речи Исуса Христа преношено је од уста до уста и тако настаје, поред писменог, и усмено предање. Живот Цркве нераскидиво је повезан са Светим Предањем и управо то Предање, као и Свето Писмо у Цркви, су бранили људи од ауторитета. Они су називани Оцима Цркве.

Цео серијал ће се емитовати у следећим циклусима:

• Апостолски ученици (Дидахи, Варнавина посланица, Пастир Јермин, Свети Климент Римски, Свети Игњатије Богоносац).
  • Апологети (посланица Диогнету, Свети Јустин мученик и филозоф).
  • Велики писци богослови (Свети Иринеј Лионски и Свети Иполит Римски).
  • Афрички (Картагински) Оци - (Тертулијан, Свети Кипријан Картагински).
  • Александријски оци (Свети Климент и Ориген).
  • Златни период (Свети Атанасије Велики, Свети Кирило Јерусалимски, Кападокијско Богословље, Свети Василије Велики, Свети Григорије Богослов, Свети Григорије Нисијски, Свети Јован Златоусти).
  • Монашко Аскетски писци (Евагрије Понтијски и Макарије Велики, Свети Јован Дамаскин).
  • Западни оци (Блажени Августин, Свети Иларије Пиктавијски, Свети Амвросије Милански, Блажени Јероним).
  • Источни Оци петог века (Свети Кирило Александријски и Теодорит Кирски).
  • Византијски оци (Дионисије Ареопагит, Свети Максим Исповедник, Свети Фотије патријарх Цариградски, Свети Симеон Нови Богослов, Свети Григорије Палама, Свети Никола Кавасила).
  • Васељенски Сабори (Први Никејски, Други Цариградски, Трећи Ефески, Четврти Халкидонски, Пети Цариградски, Шести Цариградски и Седми Никејски).
  • Велики Свеправославни сабори (Сабор Светог Фотија, Сабор Светог Григорија Паламе).
  • Унијатски сабори (Лионска Унија и Флорентинска унија).
  • Свети Сава.

Пилот пројекат који је Радио Слово љубве започео о Савиндану, изазвао је огромно интересовање слушалаца, а сада добија свој пуни замах. Од понедељка, 4. марта 2019. године, емисије серијала „Путевима Светих Отаца“ емитујемо сваког радног дана у 20 часова. Серијал започињемо првим циклусом Апостолски ученици (4. март, 20 часова). Продукција и емитовање серијала су реализовани захваљујући покровитељству Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама.

Серијал „Путевима Светих Отаца“ представља један од најобухватнијих и најзахтевнијих самосталних пројеката Радија Слово љубве од свог оснивања и представља први од неколико важних пројеката у 2019. години којим ће Радио Слово љубве АЕМ обележити десетогодишњицу свог постојања и рада.

Извор: Радио Слово љубве

СВЕТИ ОЦИ