''Православни закон'' Аустрије као узор за Европу

Поводом педесетогодишњег јубилеја увођења православног закона (1967) у Аустрији, у Бечу су се на манифестацију у грчком Саборном храму Свете Тројице окупили високи гости.

Грчки митрополит у Аустрији пожелео је тим поводом добродошлицу Васељенском патријарху Вартоломеју, Александријском патријарху Теодору, као и члановима Православне епископске конференције Аустрије – митрополиту Исаку (Антиохијска Патријаршија), архиепископу Антонију (Руска Патријаршија) и епископу Андреју (Српска Патријаршија).
Учешће је узела и велика делегација Римокатоличке цркве – кардинал Курт Кох и апостолски нунције Стефан Цубрикен, као и више чланова Бискупске конференције у Аустрији. Међу многим гостима биле се у личности из света културе и друштвеног живота у Аустрији.
Патријарх Вартоломеј је истакао у свом говору неоспорни и велики значај православног закона у Аустрији: „Он је добар пример како држава и Црква стоје једна према другој и узајамно делају.“ Данашњем свету је потребно више љубави према ближњима, више молитве и искреног дијалога, рекао је Васељенски патријарх. Он је додао да заједнички живот данашњице захтева оквирна правила по којима би сваком човеку била загарантована слобода вере и њено несметано исповедање, будући да управо данас у 21. веку није свуда подразумевано слободно вероисповедање: „Хришћанке и хришћани су у одређеним земљама света изложени енормним опасностима и неправдама, о чему се свакодневно извештава преко међународних медија. Упркос том јарму, хришћани следе Исуса Христа са искреном љубављу и неретко ходају путем мучеништва.“ Васељенска столица свакодневно сведочи живу веру и „отвореног срца дели радост Васкрсења Господњег са свим људима нашег напаћеног света.“ „Благослов је тим већи што заједно са нашим сестринским Црквама и другим религијским заједницама изграђујемо и ходамо путем истине и љубави.“
Признањем Православне Цркве у Аустрији као јавно-правног тела 1967. год. потврђена је чињеница да је Православна Црква „интегрални и неотуђиви део Аустрије и да је још у 18. веку од Хабзбуршке куће добила загарантоване привилегије“. По речима патријарха Вартоломеја, Православна Црква у Аустрији живи у симфонији са другим црквама, установама и људима. Надаље, Патријарх је посебно захвалио Републици Аустрији на њеној гостољубивости. Истовремено, изразио је наду да ће „институције и политичари ове државе и даље препознавати и ценити значај вере и доприноса наших Цркава за аустријско друштво.“

​Превод са немачког и обрада: јереј Никола Баловић, парох у Фелдкирху