ПАТРИЈАРХ ВАРТОЛОМЕЈ: ПОШТУЈЕМО КАНОНСКУ ЈУРИСДИКЦИЈУ СПЦ

Београд -- Васељенски патријарх Вартоломеј изјавио је да та патријаршија не намерава да измени устав Српске Православне Цркве, нити њене границе.
Он је тако прокоментарисао чињеницу да неки поистовећују случај СПЦ и Украјине - где је појединим тамошњим црквеним структурама дао аутокефалију упркос противљењу Руске православне цркве - са "Скопљем и Црном Гором", као и да зна да се многи у СПЦ боје да би слично могло да се деси.

"Око овог питања, нажалост, постоје огромне дезинформације. Неки поистовећују случај Украјине са Скопљем и Црном Гором, и то врло вешто, јер желе да СПЦ окрену против Васељенске патријаршије", рекао је патријарх Вартоломеј, у интервјуу за данашњи број Политике, на питање да ли намерава да одлучи да "црква у Македонији не буде у јурисдикцији" СПЦ.

Он је рекао да су "многе владике СПЦ у страху да ће оно што се тамо десило бити поновљено у Црној Гори и Охриду" и нагласио: "Уверавам вас да ствари не стоје тако".

"Разлика у погледу Украјине, канонски и еклисиолошки (црквено), јесте у томе што је Русија упала и окупирала митрополију Кијева, а да јој то никад није уступљено, док Србија све што има, то јој припада и канонски и еклисиолошки. То значи да Васељенска патријаршија не намерава да измени ; Устав СПЦ, нити њене границе, уколико то не прати споразум и сарадња", рекао је васељенски патријарх Вартоломеј.

Руска православна црква (РПЦ) оптужила је патријарха Вартоломеја да је "упао" у њено канонско подручје у Украјини и да је "расколничким" црквеним организацијама дао мимо правила аутокефалност. РПЦ је навела да је за њу, што је и став СПЦ, једина канонска црква на том подручју Украјинска православна црква која делују у оквиру Московске патријаршије као аутономна.

Патријарх Вартоломеј је, одговарајући на оптужбе да се ставио изнад осталих помесних црква, рекао да "у свести православне цркве на постоји "источни папа"", а свакако ни у његовој "мисли и смерном служењу".

Он је рекао да ће доћи у Београд на јесен, на позив поглавара СПЦ патријарха Иринеја, на прославу осам векова од хиротоније Светог Саве.

Патријарх Вартоломеј је навео да је посетио неколико манастира на Косову и Метохији - Грачаницу, Дечане, " који су међу најлепшим манастирима, са великом историјом, и који су саграђени сопственом крвљу и вером православних Срба".

"Похваљујем и истичем побожност српског народа, јер сам имао прилике да је ближе доживим", рекао је васељенски патријарх Вартоломеј.

ИЗВОР: БЕТА, Б92, ПОЛИТИКА