Православна школа у најсиромашнијем крају планете

У суботу поподне, 10. новембра 2018. године, Његово Блаженство Теодор II, папа и патријарх александријски и све Африке, поставио је камен темељац за зграду православне основне школе у најсиромашнијем крају планете - у градској четврти Кру Беја са страћарама, а у срцу престонице Сијера Леонеа, где се Патријарх налази у петодневној посети.

27.000 људи живи у овим страћарама кварта Кру Беја, од тога 7.000 су деца, који заиста живе у најсиромашнијим условима који постоје на планети, и многа деца због недостатка вакцина умиру пре него што напуне пет година. За школовања ове деце до данас постоје само две основне школе од два разреда, при којима не  постоје санитарни објекти.

У бујним кишама прошле зиме ово насеље је изгубило 300 људи, а више од 3000 њих је било принуђено да напусти своје куће.

У присуству градоначелника, представника Скупштине општине, и чланова Заједнице сиромашних житеља постављен је камен темељац школе. Са сузама у очима Патријарх је захвалио ђацима Прве средње школе у Халандри, који ће са своје стране пружити значајан допринос приликом изградње ове нове школе, а која ће побољшати квалитет школовања деце из овог заиста сиромашног краја.

Представник грађана Кру Беја емотивно је захвалио Православној Цркви на богољубивом раду који ће донети плодове у сиромашном крају, рекавши да је он једно од деце која су одрасла ту и којима је недостајало основно образовање, па ће први пут данас моћи мирно спавати.

Раније тог дана Патријарха је топло дочекала новоизабрана градоначелница гђа Ивон Аки Сојер у Градској већници у овом граду, коју су у тешко време ропства трговци робљем користили за привремено чување робова пре него што су их пребацивали на бродове да би их одводили у Бразил. Престоница Сијера Леонеа је град који је примио прве ослобођене робове који су се вратили у Африку, па је добио назив Фритаун (енгл. слободан град, град слободних).

Градоначелница, дубоко ганута присуством Патријарха у њеном граду, уручила му је „кључ града“ и захвалила му на помоћи коју Православна Црква пружа грађанима у невољи у Фритауну, посебно малој деци.

Извор: Александријска Патријаршија (са енглеског Инфо служба СПЦ)

АЛЕКСАНДРИЈСКА ЦРКВА ПАТРИЈАРХ ТЕОДОР АФРИКА