Прва епископска Литургија на пољском (ВИДЕО)

Шестог децембра, на дан празника Светог Николе и Светог Григорија Перадзе (по новом календару) у Варшави је, први пут после Другог светског рата, служена Литургија на пољском језику.

Пољска Православна Црква на службама користи црквенословенски језик, само су - проповед, Јеванђеље, понекад Апостол и неке молитве за велике празнике или посебне прилике на пољском. Само неколико парохија - између њих једна у Варшави, у Вроцлаву, Гдањску и две у Бијалистоку - служе целе Литургије на пољском.

Заштитник варшавске парохије, која користи пољски на свим службама, је Свети Григорије Перадзе - грузински монах и научник, које је последње године свог живота провео у Пољској, знао је одлично пољски, учио је на Универзитету Варшавском, и дао је свој живот за друге у у логору Aushwitz-Birkenau 6. децембра 1942. године.

Као и прошлих година, Слава парохије почела је увече 5. децембра вечерњом, литијом и јутрењом, које је предводи поглавар Пољске Православне Цркве - митрополит Варшаве и целе Пољске - Сава уз саслуживање пароха и свештеника осталих православних варшавских пароха, као и гостију из Грузије и Француске.

Митрополит Сава је предводио бденије и прошлих година. Ипак, никад није служио Литургију на сам дан празника у овој цркви. Први пут се десио ове, 2018. године. Била је то прва епископска Литургија на пољском језику после Другог светског рата, а могуће је, да је била прва цела епископска Литургија на пољском у историји. Литургију су служили исти свештеници, који су били на бденију уочи празника.

У својој беседи митрополит Сава је рекао: Данас обележавамо две велике духовне личности: Светог Николу и Светог Григорија. Живели су они у сасвим другим временима, али обојицу сједињује велика вера која прави чуда. Духовна веза састоји се у молитви, а свака заједничка молитва умањује зло, које је присутно у овом погубљеном свету.

После службе, једнако и бденија, и Литургије, сви присутни сабрали се на агапи - заједничком слављу уз молитву и јело.

Снимак Литургије је овдје

Слике: Mariusz Wideryński