МИТРОПОЛИТ НЕОФИТ МОРФУ: Претходни век је век светаца и подвижника, наш век биће век исповедника!

Колико светаца? Безброј је њих: Пајсије, Порфирије, Јаков, Евменије, Никифор Лепрозни, Јосиф Исихаста, Данило и Јефрем Катунакијски, Јероним из Симонопетра, Софроније из Есекса и старац Силуан, Софија из Клисуре и многи други до сада познати или непознати до Јефрема Аризонског.

Наш век биће век исповедника. А бићете позвани на исповедање вере свуда. У вашој кући, у вашој породици, на вашем послу, пред пријатељима, пред познаницима, пред свима.

Господ ће променити посаду Цркве. Зашто ћемо имати ове испите? Зато што је Христос сада потребан свом народу. Да би направио нову посаду Његовог брода. Шта је брод Христов? Православна црква. То је брод Христов. А Христос је одлучио да очисти посаду овог чамца. Посада нисте само ви, обични хришћани. То су такође и гувернери, деспоти и патријарси, то су и свештеници, то су и тихи морнари, попут ђакона и монаха и псалмиста. Сад ћемо сви полагати испите. У његове старе списе нико не верује. Имао сам толико ходочашћа, имао сам тог старца, тог Свеца.

Сада као да почиње нови живот.

Извор: Чудо

ДУХОВНЕ ПОУКЕ СТАРЦИ СВЕТИ ОЦИ СВЕТА ГОРА НЕОФИТ МОРФСКИ