ОТАЦ ГЕОРГИЈЕ ФЛОРОВСКИ: О МОЛИТВИ

Лична молитва, сама по себи, треба да је саборна, односно свеобухватна и свеопшта. Срце се на молитви шири да би обухватило патње и туговања целокупног напаћеног човечанства. Само у том духу појединци се могу истински сусретати као „браћа“, односно као живи чланови Цркве, и истински се слагати око питања која ће као заједница постављати Господу. С друге стране, можемо рећи да је заједничка молитва и лична дужност и обавеза сваког ко има удела у заједничкој ризници спасења.

Према томе, у Православној цркви постоје устројена правила јутарњих и вечерњих молитви које би сваки члан молитвене заједнице требало да редовно чита. Оне су сакупљене у књизи званој Молитвеник, што је књигу молитава са упутствима кад и како коју молитву читати.

(О. Георгије Флоровски, из књиге ЕКУМЕНИЗАМ)