Данас прослављамо - ИКОНА БОГОРОДИЦЕ МЛЕКОПИТАТЕЉНИЦЕ

Пред иконом Пресвете Богородице Млекопитатељнице, једном од највећих светиња српског рода, 25. јануара по новом, а 12. јануара по старом календару, у храмовима СПЦ се посебно узносе молитве, јер тога дана наша света Црква прославља Пресвету Богомајку и Њено изображење на овој чудесној икони коју је Свети Сава, први архиепископ српски, донео из Лавре Светог Саве Освећеног у Јудејској пустињи где му је Икона, према завештању оснивача Лавре изреченом шест стотина година раније, уручена као благослов, заједно са иконом Тројеручицом и патерицом поменутог оснивача Лавре, Светог Саве Освећеног. Икона је сачувана у Савином Хиландару, односно Кареји, где је Он однео, по повратку из Палестине у Србију.

По предању је Млекопитатељницу иконописао Свети апостол Лука, на основу Јеванђелске истине да је Пресвета Богомајка дојила оваплоћеног Господа Исуса Христа као Свога Сина, а што је жена у Јеванђељу исповедила речима упућеним Христу - "Блажена утроба која Те је носила, и дојке које си сисао" (Лк 11,27).

Икону Богородице Млекопитатељнице посебно празнују храмови СПЦ где се она, односно верна реплика, чува као благослов верном народу.

Тако се Она молитвено прославља и у Катедралном храму СПЦ у Тузли где је Икона похрањена у посебном трону (на фотографији доле)

.
Подсјетимо се ријечи Епископа Фотија приликом доласка копије ове иконе у Саборни храм у Тузли:

''Ево великог и лепог дана када нас је Пресвета Богородица сабрала да се поклонимо њеној икони Млекопитатељници, копији која је стигла са Свете Горе. Као што сви знамо, ову икону је Свети Сава донео из Манастира светог Саве Освећеног у Палестини и данас се оригинална икона налази у келији испосници Светог Саве Српског у Кареји на Светој Гори. Из његове келије, по благослову Божијем, град Тузла је добио копију ове чудотворне иконе као велики благослов за његове житеље. Сад имамо заштитницу овога светог храма и читаве наше Епархије зворничко-тузланске, да долазимо овде и да се укрепљујемо.''

БОГОРОДИЦА МЛЕКОПИТАТЕЉНИЦА ΓΑΛΑΚΤΟΤΡΟΦΟΎΣΑ ТУЗЛА