(Најава) ВОЉА ЧИНИ ЧУДА - МОДРИЧА/ДОБОЈ

Бранко Радунковић (Брезик,Хрватска, 1941) самоуки је уметник, моделар, који и поред тешког хендикепа, пошто је рођен без шака и колена, остварио преко 300 изложби својих макета у тадашњој Југославији и Европи. Поред рада на макетама, Бранко је био активан у раду са хоровима, као хоровођа, а свој живот је описао књигом ''Воља чини чуда'', која је издата 2008. године, која је у међувремену доживела друго допуњено издање.

Велики број новинских текстова и десетина документарних филмова сведоче о јединственој личности, животу и раду макетара, „макетара без руку”.

Почетком рата на тлу Хрватске, 1991. године, минирана му је галерија са скоро свим макетама које су се тада налазила у њој, а Бранко је као избеглица преко Београда и Илока стигао у Шумадију у село Прњавор, на пола пута између Баточине и Крагујевца. На предлог епископа Шумадијског господина Саве, манастир Грнчарица, на челу са игуманијом Ефросинијом, поклонили су му 21 ар своје земље. Већ 1992. године урађени су темељи по Бранковом плану, а уз помоћ више донатора, убрзо је никла нова Бранкова кућа и галерија у Прњавору. У галерију је Бранко прво поставио две преживеле макете које су биле на изложбама у Мађарској: макету манастира Жиче и Ораховице. Ту је и макета манастира Високих Дечана, додуше знатно оштећена и неколико парчића уништених макета које је пронашао на згаришту после десет година.

НАЈАВА