(Најава) ФИЛМ О СВЕТОМ НЕКТАРИЈУ У ЗВОРНИКУ

Цјелокупан приход од продатих улазница за пројекцију филма ''Божији човек'' одлази као донација за обнову Манастира Бјеле воде, код Љубовије, који је недавно претрпио знатна оштећења у пожару.

Пројекција филма је заказана за 15 и 16. фебруар 2022, године у сали Дома омладине Зворник у термину од 18.30 часова.

Цијена улазнице је 5КМ.

Оригинални назив: Man of God
Жанр: драма, биографски
Режија: YelenaPopovic
Сценарио: Yelena Popovic
Земља продукције: Грчка
Језик: енглески
Трајање: 109 мин
Улоге: Mickey Rourke, Alexander Petrov, Aris Servetalis

Снагу проналазимо у животима светаца - њихове муке и борбе представљају огледало наших, њихов тријумф над људском слабошћу нам улива наду. Прича о вјери и нади је у самом центру филма “Божији човек”.

Прогон је обиљежио живот светог Нектарија Егинског из Грчке. Био је свјештеник обичног народа, а његова понизност је сметала поносним православним клерицима. Оклеветан је након што је његова оданост пробудила њихове сумње. Парохијани су га вољели, упркос томе што је лишен цркве и прогнан из Египта. Вјера у Бога му је током цијелог живота била најбоља одбрана.

За разлику од његових вјерских претпостављених којима су на уму били само моћ и световне почасти -  Нектарије је бринуо о сиромашнима, учио је сељане да читају и пишу, својим примјером је инспирисао младиће да уђу у свештенство, писао је књиге и држао проповједи које су људе приближавале вјери.

Упркос напорима да се дискредитује, Свети Нектарије је основао самостан на Егини, неплодном и пустом острву, који и дан данас представља светионик ходочасницима. Чак су и његови посљедњи тренуци на Земљи искоришћени за помоћ другима: на самрти је предао своју поткошуљу парализованом човеку у болничком кревету до његовог, након чега је човјек устао и проходао.

ФИЛМ СВЕТИ НЕКТАРИЈЕ ЕГИНСКИ ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА ЗВОРНИК МАНАСТИР БЈЕЛЕ ВОДЕ ЕПАРХИЈА ШАБАЧКА