„РАДОСТ БОЖИЋА“ са дјецом свијета у Тузли

Велики и најрадоснији празник, празник рођења Исуса Христа, Српско просвјетно и културно друштво „Просвјета“ у Тузли обиљежило је лијепом активношћу Школе српског језика „Јутра плавог сљеза“ тако што је организовало је још једно дружење кроз литерарне и ликовне радове ученика из основних и допунских школа на тему РАДОСТ БОЖИЋА - Мир и добра воља међу људима.

Учествовали су ученици из педесетак школа широм свијета. Пристигло је око 200 радова под менторством 60 учитеља и наставника. Ово је до сада највећи број учесника на неком од „Просвјетиних“ конкурса, с обзиром да су стигли радови из Црне Горе, Македоније, Србије, Босне и Херцеговине, Словеније, Француске, Њемачке и САД. Циљ је био да се дјеца повежу кроз очување обичаја, традиције, језика и писма, али да се и симболично окупе око Бадњака, никада не заборављајући смисао Божића.

Много је лијепих, занимљивих и необичних цртежа и стихова стигло. Дјеца су се потрудила и очигледно уживала. Својом необичношћу истакла су се два рада из мноштва прелијепих. Први је стрип урађен под менторством Миомира Дејановића, учитеља из Врања, који стрип користи и као наставно средство. Ово је први и једини рад те врсте на конкурсу, па се организатори надају да ће покренути дјецу да покушају да се окушају и у стрипу.

Други рад је стигао из Школе српског језика и културе Сан Дијего. Посебан јер га је писала праунука свештеника Јовановића, 80 година након једног веома важног догађаја за Тузлу. Наиме, на Божић 1942. године у Тузли је спријечен покољ Срба и рушење Саборног храма. Причу о муфтији Курту и свештенику Ђорђи Јовановићу, људскости, захвалности и пријатељству, памте и преносе Тузлаци.

Ментори који су учествовали на конкурсу су изузетно цијењени и успјешни, остварени у областима којима се баве, са много написаних и објављених књига, збирки поезије, стручних радова.

Изложба путем видео презентације одржана је у просторијама СПКД „Просвјета“ у Тузли.

Божићне радионице одржане су крајем децембра и почетком јануара, у лијепом простору галерије, међу дјелима Здравка Новака Паљића, а дјеца су имала прилику да се друже са сликаром од кога су добили много савјета, али и цртали заједно. Погледала су и причу о Божићу из серијала „Буквар православља“, читали стихове посвећене овом великом празнику, склапали макете и украшавали честитке.

Дјеца из „Јутара плавог сљеза“ учествовала су у програму за дјецу Телевизије Храм, 7. јануара 2023,„Мир Божији, Христос се роди!“

​Катарина Савиновић, Ксенија Тришић, Евгенија Савиновић говорили су стихове владике Фотија "Сабор Пресвете", а Богдан Савиновић дио "Молитве" пјесника Недељка Попадића.

Видео од 39:57

РОЂЕЊЕ ХРИСТОВО БОЖИЋ КУЛТУРА ПРОСВЈЕТА ТУЗЛА