УМЈЕТНИЧКА ШКОЛА „ОДИГИТРИЈА” ПРОСЛАВЉА 17 ГОДИНА СТВАРАЛАШТВА

"Умјетничка школа у Бијељини основана је 2006. године љубављу и несебичним залагањем свештеника Васе Поповића, њених наставника и ученика, а развоју `Одигитрије`, осим Српске православне цркве, допринијела је и несебична помоћ пријатеља", истакао је Видаковић.

За ученике основних и средњих школа омогућено је да кроз креативну умјетничку радионицу, осим византијског иконописа, изучавају и друге видове ликовног изражавања.

Према ријечима Видаковића, Умјетничка школа "Одигитрија" има Школу иконописа на којој се изучава цртање и сликање икона, Школу калиграфије или умјетности лијепог писања, Креативну умјетничку радионицу за класично сликарство и Припремну наставу за упис на ликовне академије.

Наставни план и програм прилагођен је узрасту ученика. Школа траје три године и по њеном завршетку стиче се звање иконописца, као и благослов за рад. Многи полазници "Одигитрије" наставили су школовање и умјетничке каријере и признати су у свијету.

"Примарно је да младима пружимо прилику да развију и умноже своје таленте, да их образујемо да у животу, чиме год се буду бавили, буду укључени и у ликовни и умјетнички живот, да подржавају умјетност", истакао је Видаковић.

Осим Видаковића, који је након школовања у "Одигитрији" завршио Ликовну академију и потом се вратио у ову умјетничку школу, остали предавачи су мастер ликовни умјетник Јелена Поповић, професор разредне наставе и ликовне културе Бојана Бјелица и иконописац Мирјана Јеврић.

Видаковић је навео да су ученици "Одигитрије" осликали иконостас у цркви у бијељинској касарни, те најавио да ће он и Поповићева ускоро са професором Академије СПЦ у Београду Гораном Јанићијевићем радити фреске у храму у Брезовом Пољу. Он је напоменуо да се Поповићева бави и илустрацијама књига, као и да ће ускоро дјела полазника "Одигитрије" бити престављена на изложби у Бијељини.

Школа се не бави продајом дјела својих полазника, а седамнаестогодишњакиње Милица Ђукић, Катарина Бугариновић и Лидија Шубарић, које иду на креативну радионицу, наводе да већ имају наруџбине купаца за своје слике, а најчешће су то портрети и пејзажи.
Најмлађа међу полазницима, једанаестогодишња Милица Поповић, рекла је да најчешће ради портрете, као и да највише воли да слика животиње.

У опуштеној радној атмосфери и окружени умјетничким дјелима која су настајала у протеклих 17 година просторије "Одигитрије" у Бијељини заслужују назив који користи оснивач ове школе -отац Васо – лађа умјетничког стваралаштва, која мирно једри и кроз дигитални вијек.

Извор: Бијељина данас

КУЛТУРА УМЈЕТНИЧКА ШКОЛА ОДИГИТРИЈА