ЗЛОЧИН БЕЗ КАЗНЕ - Одржана промоција књиге о страдању српског народа тузланске регије

Књига о страдању српског народа тузланске регије трајни документ за истину и правду

Књига "Тузла-злочин без казне и егзодус српског народа" представљена је синоћ у бијељинском Центру за културу гдје се окупио велики број посјетилаца како би се упознали са овим изузетно драгоцјеним и богато документованим дјелом о српском страдању.

Фото: Бијељина данас
Међу бројним посјетиоцима на синоћњој промоцији био је и директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић, који је истакао да је ова књига својеврсна пресуда за злочинце и трајни документ за истину и правду и који доказује да историју не пишу пресуде већ да се она пише у књигама.

Он је нагласио да сам назив књиге шаље двије поруке, да су се у Тузли дешавали страшни злочини над српским народом, почев од Тузланске колоне, те да је тај злочин остао некажњен. Којић је навео да у томе види значај и потребу да настане ова књига како злочини који су се дешавали над српским народом не би отишли у заборав и да се види да правосудне институције које свој посао нису радиле у складу са правним стандардима и нормама, почев од Хашког трибунала, а касније правосуђа БиХ нису те које пишу историју.

Он је захвалио Завичајном удружењу Тузлака за које је рекао да су уложили велики напор да књига настане, те навео да се из овог дјела може видјети како владине институције, невладин сектор и Српска православна црква заједно могу да направе једно тако битно дјело. "Веома је битно да она постане саставни дио библиотека у Републици Српској што ће и бити обавеза нас издавача да их доставимо у библиотеке", рекао је Којић новинарима у Бијељини.

Књига је објављена у години у којој се навршавају три деценије од егзодуса српског народа тузланске регије, а свједочи о злочину над припадницима Југословенске народне армије /ЈНА/ у Тузли 15. маја 1992. године и страдању српског народа тузланске регије током 20. вијека.

Испред издавачке куће Епархије зворничко-тузланске "Синај" протођакон Бојан Чечар рекао је да је ово је само кап у мору страдања које је српски народ доживљавао, не само на територији тузланске регије, него на свим подручјима Балкана гдје живе Срби. Према његовим ријечима, главна тема ове студије јесте страдање војника тог кобног дана на Брчанској малти, који није једини у историји већ заправо показује континуитет, генезу која се Србима понавља опет и опет и увијек на исти начин. Он је додао да је потребно да српски народ развија пријеко потребну културу сјећања, јер би без ње слиједио опет исти низ сличних страдања и догађаја какве су проживљавали и доживљавали наши преци. Чечар је навео да је повод за синоћње окупљање, издавање документарне студије "Тузла-злочин без казне и егзодус српског народа" која је прва књига у низу едиције "Свједоци страдања".

Један од приређивача Саша Мирић рекао је да је ова публикација један од доказа и свједочења о страдању припадника ЈНА 15. маја 1992. године на Брчанској малти Тузли и доказа и свједочења о страдању српског народа тузланске регије, како у посљедњем рату од 1992. до до 1995. године, тако и кроз цијели 20. вијек. Овај публициста и историчар подсјетио је да је у рату је страдало укупно 1.265 Срба тузланске регије, а прогнано је око 80.000 Срба са тог простора.

"У поговору ове књиге наведен је један закључак гдје се каже да је крвави 15. мај 1992. године на Брчанској малти у Тузли и порука Србима тузланске регије `Идите одавде, овдје за вас више нема живота, следује вам ништење и смрт`. Нажалост, тако је било јер је послије страдања припадника ЈНА на Брчанској малти, гдје су погинула 54 војника, услиједио егзодус српског народа", рекао је Мирић.

Он је додао да ни три деценије након ове голготе српског народа и ЈНА у Тузли правде за жртве нема, нема казне за злочинце, а ова књига је на неки начин вапај за правдом. "Ова књига је настала у саборном дјеловању наших институција, наше цркве и Завичајног удружења Тузлака, изниклог из народа. Покушавамо да његујемо сјећање на наше жртве и кроз то сјећање да опоменемо будуће генерације како се стардање српског народа више никада не би поновило", каже Мирић.

Издавачи књиге "Тузла – злочин без казне и егзодус српског народа" су Завичајно удружење Тузлака у Бијељини, Министарство унутрашњих послова Републике Српске, Републички центар за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Бањалука и Издавачка кућа Епархије зворничко-тузланске "Синај".

Ово је прва књига у едицији "Свједоци страдања" чији је задатак да прикупљањем и публиковањем историјске документарне грађе о страдањима српског народа тузланске регије допринесе његовању културе сјећања да се не би догодила нова страдања.
Покровитељи књиге "Тузла – злочин без казне и егзодус српског народа" су Влада Републике Српске, Епархија зворничко-тузланска и град Бијељина.

Потписници за издаваче су протојереј Васо Ј. Поповић испред Завичајног удружења Тузлака у Бијељини, Драган Лукач испред Министарства унутрашњих послова Републике Српске, Милорад Којић испред Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица и протођакон Бојан Чечар испред издавачке куће Епархије зворничко-тузланске "Синај".
Приређивачи ове књиге су Перо Спасојевић, Петар А. Вујичић, Саша Мирић и Милан Минић, рецензенти су Латиновић, Врањеш и протођакон Чечар, а лектори и коректори су професори Јелина Ђурковић и Нина Ћеклић. Дизајн, графичку припрему и прелом текста урадио је Саша Мирић, а књига је одштампана у штампарији "Еурографика" Зворник.

Извор: СРНА / Бијељина данас

СТРАДАЊЕ СРБА ПРОГОН СРБА ОДБРАМБЕНО ОТАЏБИНСКИ РАТ ТУЗЛА ИЗДАВАЧКА КУЋА СИНАЈ КЊИГА