ИЗЛОЖБОМ СЛИКА И СКУЛПТУРА ЗАВРШЕНА ЛИКОВНА КОЛОНИЈА “УГЉЕВИК 2021”

Изложбом слика и скулптура у Центру за културу "Филип Вишњић", у Угљевику је завршена седма Ликовна колонија "Угљевик 2021".

Организатор изложбе је Центар за културу у сарадњи са Мисијским одбором Епархије зворничко-тузланске, а покровитељ општина Угљевик.

Овогодишњи учесници Ликовне колоније били су Павле Голијанин, Наталија Цимеша, Братислав Хеђеши, Срђан Ћеранић, Хаџи Бранко Никитовић, Весна Вујичић из Републике Српске, те Мирјана Вуксановић и Драгана Купрешанин из Србије.

Директор Центра за културу Предраг Вујевић навео је да је Ликовна колонија имала осам учесника, академских сликара из Србије и Републике Српске, као и три придружена члана из Лопара и Угљевика.

"Новина у оквиру ове Ликовне колоније била је бесплатна школа сликања и вајања за 23 малишана узраста од пет до 15 година, колико их је било заинтересованих. Они су ове године први пут имали и часове вајања", рекао је Вујевић новинарима.

Вујевић је захвалио Мисијском одбору Епархије зворничко-тузланске на дугогодишњој сарадњи.

Историчар умјетности Марина Цветановић из Лознице говорила је са стручног аспекта о радовима који су настали на овој колонији.

Она је оцијенила да су ликовни умјетници и овог пута имали потпуну слободу стварања у условима какве им поклања скровити и лијепи Угљевик.

"Континуитет је оно што краси ово дешавање. У временима каква су тренутно, гдје је све некако скрајнуто, а нарочито култура, оваква манифестација са традицијом не би могла опстати без институције која стоји иза ње", рекла је Цветановићева.

Дипломирани вајар, професор ликовне културе Мирјана Вуксановић из Београда, нагласила је да увијек радо долази у Угљевик и Републику Српску.

"На Ликовној колонији радила сам акрил на платну на тематику коња. Они представљају један вид слободе, што је нама јако потребно у данашње вријеме када постоје разна ограничења", рекла је Вуксановићева.

Она је у Угљевику прије 15 година имала самосталну изложбу и аутор је спомен-бисте Филипа Вишњића испред угљевичког Центра за културу, као и спомен-бисте овог славног пјесника и гуслара у његовом родном селу Горњој Трнови.

Текст и фото: Младен Василић

КУЛТУРА ИЗЛОЖБА УГЉЕВИК