У ЦРКВИ НАДОМАК ГАЛИЈЕЈСКОГ ЈЕЗЕРА ОТКРИВЕН 1500 ГОДИНА СТАР МОЗАИК

Мозаик представља Исуса Христа како храни 5000 људи са пет хлебова

У древној цркви надомак Галилејског језера у току ископавања откривен је 1500 година стар мозаик који представља Исуса како храни пет хиљада.

Откриће такозване Спаљене цркве у Ипосу, у северном Израелу, очарало је археологе који су провели лето претражујући је ради историјских доказа.

Пожар је цркву из 5. века уништио 700. године, али је под који је био прекривен мозаиком, значатно сачуван током векова захваљујући слоју пепела.

Ипос, који се налази у средишту Свете земље, има поглед на Галилејско језеро; такође је познат као Кинерет, где се налазио једном грчко-римски град.

Циљ мозаика је да прикаже једно од чуда поменуто у Новом завету, где је Исус узео само пет векни и две рибе да би нахранио 5000 људи који су се окупили на обали језера.

Тим са Хаифског универзитета пронашао је Спаљену цркву 2005. године, али тек су овог лета почели да врше ископавања овде.

Вођа археолошког тима др Михаел Ајзенбург је рекао: „Могу сигурно постојати другачија објашњења описа хлебова и риба на мозаику, али не можете игнорисати сличност са описом у Новом завету. На пример, из чињенице да Нови завет има опис пет хлебова у корпи или две рибе осликане у апсиди, како смо нашли на мозаику.”

Он је додао да се опште призната локација чуда које је учинио Христос може поново разматрати у светлу новог доказа.

Извор: Basilica.ro (са енглеског Информативна служба Српске Православна Црква)