СТЕЈТ ДEПАРТМЕНТ: НА КОСОВУ НАПАДИ НА СРБЕ КОНТИНУИРАНО ТРАЈУ

Инциденти и напади на Србе на Космету континуирано трају, а за седам мјесеци прошле године регистровано их је више од 100 који укључују крађе, оштећење имовине Срба и Српске православне цркве и вербалне нападе, наводи се у годишњем извјештају америчког Стејт дeпартмента о људским правима у свијету.

Стејт департмент - Фото: АП

У дијелу извјештаја о Косову наводи се да је процес повратка расељених Срба отежан због безбједносних инцидената и неспремности локалних заједница да прихвате повратнике.

Стејт дeпартмент истиче да су проблеми напади на етничке мањине, укључујући и оне од снага безбједности, затим ендемска корупција у редовима приштинских власти, те пријетње и напади на новинаре, пренијели су београдски медији.

У тексту се подсјећа да су непознати нападачи 16. јануара прошле године убили истакнутог политичара Оливера Ивановића, као и да косовска полиција до сада није идентификовала ниједног осумњиченог за тај злочин.

- Упркос званичним позивима на повратак расељених лица, косовска влада није предузела кораке да елиминише препреке њиховом повратку, као што је, између осталог, враћање имовине - пише у извјештају.

У извјештају се указује да су међу највећим проблемима у Србији корупција и насиље над новинарима и припадницима ЛГБТ заједнице.

Наводи се да корупција у неким случајевима укључује високе званичнике, те додаје да је Влада Србије предузела кораке да кривично гони функционере у редовима полиције и на другим нивоима власти који су прекршили људска права, као и да их казни у случају доношења пресуда.

У извјештају се додаје да, иако постоји правни оквир за борбу против корупције, службама надлежним за то питање недостаје адекватно особље и оне нису интегрисане са осталим правосудним органима, што онемогућава размјену информација и доказа са тужилаштвима.

Извјештај о стању људских права у свијету ради се сваке године од 1977. и обухвата око 200 држава и територија.

​Извор: РТРС