НЕКАД НАЈВЕЋА ХРИШЋАНСКА ЦРКВА ПОСТАЋЕ ЏАМИЈА

Турска намерава да чувену Аја Софију у Истанбулу претвори у џамију

Турска има право да промени статус цркве Аја Софија у Истанбулу и да је претвори у џамију без обзира на мишљење других држава, изјавио је шеф турске дипломатије Мевлут Чавушоглу.

„То није међународна тема. Аја Софија је постала османско власништво и била је у употреби као џамија. То је питање нашег суверенитета. Објекат је на листи наслеђа Унескоа, његово очување је једна ствар, а статус нешто сасвим друго.

У документу Унескоа се не помиње употреба Аја Софије”, рекао је Чавушоглу за ТВ станицу НТВ.

Према мишљењу Чавушоглуа о томе не треба да се воде било какве дискусије на међународном нивоу а одлуку о томе донеће Државни савет Турске.

Он се осврнуо и на критике које су стигле из Атине. Наиме, грчко Министарство спољних послова је осудило читање Курана у Аја Софији на данас када је обележена годишњица пада Константинопоља и оценило је то као покушај Анкаре да промени статус цркве, која је и музеј.

„Грчка је последња држава која може да нам држи лекције. У Солуну ни до дана данашњег нема џамије која је отворена за вернике“, истакао је шеф турске дипломатије.

Последње време опет је актуализована прича о поновном претварању Аја Софије у џамију. Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган најавио је то још прошле године, преноси Спутњик.

На годишњицу пада Константинопоља 29. маја у Аја Софији је одржана муслиманска молитва у којој је учествовао и Ердоган преко видео-везе. Овај догађај је изазвао велики одјек у свету. Дошло је до жестоке дипломатске свађе између Грчке и Турске. Том приликом Ердоган је поручио властима Турске да припреме претварање сабора у џамију.

Извор: Политика

СВЕТА СОФИЈА АЈА СОФИЈА ЦАРИГРАД КОНСТАНТИНОПОЉ ИСТАНБУЛ ТУРСКА