ОТКРИВЕНА ЊЕГОШЕВА БИСТА У БАЊА ЛУЦИ

У центру Бање Луке откривена је биста Петра Петровића Његоша, дар Српске Православне Цркве поводом 800 година њене самосталности и као знак захвалности граду. Бисту су у дворишту Архива Републике Српске открили старешина Саборног храма Христа Спаситеља протојереј Драган Максимовић и градоначелник Бање Луке г. Игор Радојичић.

Биста је рад једног од највећих српских вајара Сретена Стојановића, а постамент је урадио академик Миливоје Унковић. Радојичић је истакао да је Његош једна од најзначајнијих личности у српској историји, поготово имајући у виду време и околности у којима је стварао, почетком 19. века. -Много идеја којима се бавио и данас су отворене, од борбе за националну слободу, очување јединства народа, обезбјеђивања закона и правде, увођења државе на просторима на којима је дјеловао, па до његових свевремених књижевних порука, навео је г. Радојичић.

Старешина храма Христа Спаситеља Драган Максимовић истакао је да се величина једног народа мери богатством његове историје: -Не треба се бојати да један народ не претјера у прослављању својих светитеља и учитеља, витезова, родољуба и добротвора, већ се треба бојати да народ не затвори капију сјећања и препусти забораву имена великих и светих из рода свога. Горостасни владика Његош ногама је ходио по стјенама, а умом својим се узвишавао до небеса, рукама бранио и очувао свој народ, а срцем саосјећао бол и страдања васцјелог рода човјечјег. Ова биста опомиње на слободу за коју се највише борио Његош и која је за њега од свих земаљских добара највеће добро.

Министар просвете и културе Републике Српске гђа Наталија Тривић истакла је да су бисте аутентична обележја важних личности чија су дела и данас жива: -Ово је начин да се великим људима одужимо за све што су урадили и да њихово дјело оставимо у насљедство будућим генерацијама. Културно насљеђе нешто што сви морамо поштовати.

Директор Републичког секретеријата за вере г. Драган Давидовић рекао је да Српска Православна Црква бисту даровала Бањој Луци као израз захвалности: -Овом бистом Бања Лука добија велики бисер на споју улица Светог Саве и Петра Карађорђевића.

Директор Архива Републике Српске г. Бојан Стојнић рекао је да је биста дар Српске православне црквене општине Бања Лука граду као знак захвалности и поводом 800 година самосталности Српске Православне Цркве у чије су темеље себе уградили многи српски великани: -Међу српским великанима је, прије свега, Свети Сава, чије име носи ова алеја у којој се споменик налази, али и Његош као пјесник, државник и владика.

На свечаности је наступило Српско певачко друштво Јединство из Бање Луке, а о Његошу је беседио академик Ранко Поповић. Свечаности су присуствовали и конзул Србије у Бањој Луци г. Владимир Николић, председник Академије наука и уметности г. Рајко Кузмановић, директори образовних и установа културе и друге угледне личности.

Извор: hhsbl.org

ЊЕГОШ