ЛОМПАРУ И ВУКАДИНОВИЋУ УРУЧЕНА НАГРАДА "МЕША СЕЛИМОВИЋ"

Подсјећамо вас да проф. Ломпара можете чути у Епархијском културном центру у Бијељини, 4.4.2019. у 18ч. Проф. Ломпар ће говорити на тему ''Милош Црњански и српска традиција''. Улаз је слободан. Добродошли.
Бодин Вукадиновић, син песника Алека Вукадиновића и Мило Ломпар, Фото: Ж. Кнежевић
Награда " Меша Селимовић" припала је равноправно Алеку Вукадиновићу за збирку поезије "У ватри се Бог одмара", и Милу Ломпару за студију "Црњански - биографија једног сећања".

Награда " Меша Селимовић", коју додјељује компанија Вечерње новости, припала је за 2018. годину равноправно Алеку Вукадиновићу за збирку поезије "У ватри се Бог одмара", у издању "Конраса", и Милу Ломпару за студију "Црњански - биографија једног сећања", у издању "Православне речи".

За награду, једну од најпрестижнијих у региону за литерарно дјело на српском језику, гласао је, по 31. пут, Велики жири Вечерњих новости у коме је било 60 истакнутих књижевних критичара, теоретичара и књижевних историчара.

Новинар Драган Богутовић, који је са Огњеном Лакићевићем оснивач ове награде, у Задужбини Вук Караџић констатовао да се "још једном показало да је ово специфичан и јединствен избор побједника јер се све обавља јавно".

У Великом жирију су припадници свих генерација зналаца српске књижевности, разлика између најмлађег и најстаријег је 55 година, а долазе из различитих средина и градова.

Према ријечима Богутовића, поштоване су пропозиције које су установљене кад и награда, а сви чланови Великог жирија придржавали су се правила и рокова. Од 7. фебруара свакодневно је у Вечерњим новостима објављиван избор чланова Великог жирија.

Побједници су добијени збрајањем гласова.

Предложено је 109 књига, а двојица побједника су добили по 20 гласова, казао је Богутовић, и додао да је пети пут како се награда дијели на равне части, а први пут је награђена једна есејистичка књига.

Награду "Меша Селимовић" чине скулптура са ликом великог писца, повеља, новчани износ, и биће уручена сљедећег мјесеца на посебној свечаности.

Извор: РТРС

Подсјећамо вас да проф. Ломпара можете чути у Епархијском културном центру у Бијељини, 4.4.2019. у 18ч. Проф. Ломпар ће говорити на тему ''Милош Црњански и српска традиција''. Улаз је слободан. Добродошли.

МИЛО ЛОМПАР