„ПРЕМА ТРАДИЦИЈИ ГРЧКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ, НАШЕ ЕПИСКОПЕ НЕ СТРИЈЕЉАЈУ, НЕГО ВЈЕШАЈУ. МОЛИМ ВАС ДА ПОШТУЈЕТЕ НАШУ ТРАДИЦИЈУ“.

Уз међународни Дан сјећања на жртве холокауста, доносимо кратки опис дјеловања поглавара Грчке Православне Цркве, Дамаскина, у Другом свјетском рату. Он је био човјек богате биографије: од дјетета из сиромашне обитељи, преко војника, свештеника, монаха, игумана, епископа, све до поглавара ГПЦ, те премијера и регента грчке државе. Велики хуманитарац, пастир и организатор нарочито се истакао у спашавању Јевреја у холокаусту, због чега је добио и титулу „Праведник међу народима“.

Архиепископ атински Дамаскин (Папандреу) био је поглавар Грчке Православне Цркве од 1941.г., па до своје смрти 20.маја 1949.

За разлику од многих хришћанских вођа у Европи, који су или подржавали нацистичку политику истребљења Јевреја или је нијемо проматрали, архиепископ Дамаскин се јавно успротивио.

Када је 1943. отпочео прогон грчких Јевреја и њихова депортација у нацистичке концентрационе логоре, владика је упутио службени протест окупационим властима. У писму, које су својим потписима подржале водеће личности јавног и културног живота Грчке, архиепископ је описао дугу повијест Јевреја у земљи, истакавши да, као примјерни грађани, они не представљају никакву пријетњу Њемачкој. Он је упозорио да ће свијет једног дана позвати на одговорност оне који депортирају Јевреје.

„Наша света вјера не познаје супериорне или инфериорне квалитете засноване на раси или вјероисповијести“, наводи се у апелу.

Сазнавши за писмо, високи СС представник за Грчку, генерал Јурген Струп, запријетио је да ће стријељати архиепископа, на што му је владика упутио свој чувени, храбри и помало саркастични одговор: „Према традицији Грчке Православне Цркве, наше епископе не стријељају, него вјешају. Молим Вас да поштујете нашу традицију“ (тако су чинили Турци, оп. Ортх.).

Окупационе власти су једном од владике тражиле да састави листу грађана који ће бити погубљени у одмазду за убиство једног њемачког војника. Архиепископ им је предао листу свих епископа Грчке Православне Цркве, са својим именом на врху. Погубљења нису извршена.

Након што је депортација Јевреја настављена, архиепископ Дамаскин је позвао шефа атинске полиције Ангелоса Еверта у своју канцеларију и рекао му: „Разговарао сам с Богом и моја савјест ми говори што морамо урадити. Црква ће издавати лажне крштенице сваком Јевреју који их буде тражио, а ти ћеш издавати лажне личне карте“.

Захваљујући храбром и одважном ставу владике Дамаскина, хиљаде грчких Јевреја је преживјело Други свјетски рат.

Извор: invia33.wordpress.com