МАНАСТИР ЧАСНОГ КРСТА

Контакт:

архимандрит Николај (Јовић)

О манастиру

Манастир Часног Kрста, налази се у мјесту Суво Поље на 12км идући од Бијељине ка Тузли.

Храм је посвећен Воздвижењу Часнога Крста и задужбина је Цвијетина и Душанке Пејчић.

Oва породична задужбина и идеја њене градње настаје првенствено из приче ктиторовог оца Божидара о постојању цркве на Црквинама. Детаљнијим истраживањима и пропитивањем мјештана тога села долази се до сазнања о постојању цркве-брвнаре на поменутом мјесту Црквина (и данас се у катастру тај посјед назива Црквина).

Темељ манастирске цркве изливен је августа 1996. године а зидање започето 1. јуна 1997. године.

Ради се о мањој црквици 7,5м са 5,5м и висине 10 метара.

Изградња je трајала до 20. септембра 1997. године, a освећење je обавио тадашњи епископ зворничко-тузлански г. Василије мјесец дана касније.

У јуну 2001. године почело се са изградњом манастирског конака.

Све до 2018. године, манастир је био женски, а од маја исте године благословом Епископа зворничко-тузланског г. Фотија прелази у мушки манастир.

Будући да се налази на подводном терену реновирање манастирског комплекса започето је 2019. године. Том приликом потврђена је прича ктитора Цвијетина као и локалних мјештана о некадашњем гробљу које се налазило на овој локацији, јер су пронађене многе кости упокојених које су сахрањене овдје. Сматра се да је гробље веома старо, можда чак и прије доласка Турака на наше просторе јер на карти из 1880. године коју посједује геодетска управа града Бијељине нема обиљежија о постојању гробља. Потврда да је православно, указује проналазак једног дијела споменика са уклесаним крстом као и окренутост упокојених лицем ка истоку.
Прва фотографија (људске кости) је снимљена 1996. године кад су вршена ископавања на локалитету гдје се сада налази манастир, а потврђена је 2019. године када су обављани радови на уређењу манастирске порте.
Фотографија се налази у књизи објављеној 2004. године, чији аутор је ктитор манастира Цвијетин Пејчић, под називом ''Храм Воздвижења Часног Крста у Сувом Пољу''.

Друга фотографија,  на којој видимо дио уклесаног крста, пронађена је, заједно са многим људским костима, током поткопавања цркве ради њеног бољег учвршћивања 2019. године